Zubi i trudnoća – Kako trudnoća utiče na zube?
U toku perioda trudnoće dolazi do velikih promena hormona i upravo taj disbalans može dovesti do povećanja rizika od razvoja različitih vidova oboljenja usne duplje.
Kada desni krvare to nam je signal ranog oboljevanja, a najčešći uzroci su nagomilavanje plaka na zubima.
Hormoni utiču na osetljivost gingive na uticaj bakterija i postaje podložna upalnim procesima. Stručan naziv za ovo stanje je trudnički gingivitis i može se javiti kod 50% pa do 70% trudnica u nekom od perioda trudnoće.
Simptomi koji nam govore da je prisutno stanje upale gingive su:
- desni koji krvare i izgledaju izrazito crveno
- kada zagrizemo nešto tvrdo (jabuka npr.) dešava se krvarenje desni
- otečeni desni
- pojačana osetljivost na nadražaje sluzokože.
Ovi simptomi se obično javljaju oko trećeg meseca trudnoće i znaju da budu neprijatnost do čak osmog meseca.
Saveti za oralnu higijenu u toku trudnoće
- Ako patite od jutarnjih mučnina nikako ne perite zube nakon svakog povraćanja. Želudačna kiselina razmekšava gleđ i pranje izaziva mikro oštećenja koja potencijalno predstavljaju problem. Uvek je bolji izbor ispiranje odgovarajućim sredstvima.
- Zdrava ishrana je osnovni prioritet i na taj način ćete izbeći mnoge potencijalne probleme. Smanjite konzumiranje slatkih namirnica koje direktno utiču na kvalitet zuba.
- Redovne kontrolne preglede kod vašeg stomatologa praktikujte tokom celog održavanja trudnoće. Izbegavajte postupak rengena i obavestite stomatologa o svojoj trudnoći pre intervencije.
- Zubi bebe počinju zametkom u majčinoj materici. Kvalitet zuba vašeg deteta u određenoj meri zavisi od kvaliteta i uravnotežene ishrane majke u toku trudnoće.
Koraci za uspešnu oralnu higijenu u doba trudnoće
Trudnički gingivitis je nastao kao produkt stvaranja zubnog plaka i to bi trebalo efikasno eliminisati. Bitno je budete sigurni da pranje zuba sprovodite detaljno, a za kompletnu oralnu higijenu probajte da zapamtite sledeće savete:
- bar dva puta dnevno po dva minuta odvojite za pranje zuba svakodnevno
- koristite zubne paste sa fluoridom
- nikako ne gutati ostatke paste nakon pranja
- koristite adekvatan konac za čišćenje manje dostupnih mesta
- uvrstite u redovne postupke i ispiranje odgovarajućim tečnostima kao dodatnu zaštitu od karijesa
- izbegavati tečnosti za ispiranje sa postotkom alkohola u sadržaju
- obavezno prestanite sa pušenjem, jer pored uticaja na zdravlje desni ova ružna navika pogubno deluje na razvoj ploda.
Trudnice često postavljaju određena pitanja vezana za zdravlje njihovih zuba. Probali smo da prikupimo najbitnija i da na njih damo odgovore. Pa da pogledamo šta su trudnice pitale.
Bonus: 9 najčešćih pitanja trudnica za njihovog stomatologa + odgovori
- Da li moram da promenim svoje dnevne navike?
Ukoliko se zubi peru dva puta i jednom dnevno čiste koncem, to je odlično! Ako je slučaj drugačiji, ovo je odlično vreme da to promenite!
- Zašto mi krvare desni?
Trudnoća inicira promene u vašem telu, emocijama ali i ustima. Hormoni čine desni osetljivijima, ali pravilom higijenom i pravovremenim lekarskim konsultacijama izbeći ćete komplikacije.
- Da li se sa svakom trudnoćom gubi po jedan zub?
Ne, ovo je priča starih baka. Ukoliko se desi da se izgubi zub tokom trudnoće, sigurno je već postojao neki stomatološki problem.
- Da li jutarnje mučnine utiču na moje zube?
Nažalost, ove mučnine su učestale i zbog stomačne kiseline imaju uticaja na vaše zube. Isperite usta sodom bikarbonom i vodom, i operite zube posle 30 minuta kako bi se zaštitili.
- Da li je bezbedno ići kod stomatologa tokom trudnoće?
Da! I vrlo je preporučljivo! U određenom periodu trudnoće se može javiti zapaljenje desni, a redovna poseta stomatologu će biti idealna prevencija. Čak ni vađenje zuba u trudnoći nije rizično.
- Pripadne mi muka kada perem zube!
U ovom periodu mnoge stvari stvaraju mučnine. Ali ne smete prestati sa održavanjem higijene. Probajte drugi ukus paste, koristite manju četkicu ili promenite raspored pranja.
- Da li ishrana utiče na zube bebe?
Zubići vaše bebe počinju da se razvijaju između trećeg i šestog meseca trudnoće, a vaša ishrana im može znatno pomoći. Namirnice sa vitaminima A, C i D, proteinom, kalcijumom i fosforom su preporučljive.
- Da li su rendgenska snimanja opasna po bebu?
Stomatološki rendgen je bezbedan, ukoliko se uradi pravilna priprema pacijenta.
- Da li je bezbedno imati stomatološke zahvate tokom trudnoće?
Ginekolozi su potvrdili da su procedure kao što su popunjivanje šupljina i krunica bezbedne i preporučljive radi sprečavanja infekcija. A za estetske zahvate bi bilo bolje da sačekate period posle porođaja.
Zubi i trudnoća – Zaključak
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći i da će vaša oralna higijena biti na visokom nivou.
MND Dental tim
Znamo koliko teško može biti pronaći dobrog i pouzdanog stomatologa. U našoj ordinaciji se ponosimo što pravimo prelepe i zdrave osmehe našim pacijentima.
O nama