Disanje na usta je loša navika i odraslih i dece, koja može da bude prouzrokovana brojnim razlozima. Neki od najćešćih uzroka disanja na usta su:
- opstrukcija nazalnih puteva,
- alergije,
- loš položaj tokom spavanja (na leđima),
- respiratorne infekcije,
- polipi u nosu i uvećane tonzile (krajnici),
- abnormalnosti u anatomskoj strukturi disajnih puteva (devijacija nosa).
Pa čak i kada se otklone uzroci koji su doveli do ovog problema, navika disanja na usta ostaje i treba je ispraviti.
Posebnu pažnju treba posvetiti ukoliko primetite disanje na usta kod dece jer ono može predstavljati ozbiljan zdravstveni problem.
U nastavku saznajte zašto je ova navika toliko štetna, ali i koje su to najbolje metode za rešavanje ovog problema.
Sadržaj članka:
Simptomi: Kako da znamo da li dišemo na usta?

Kada je nos zapušen, disanje na usta postaje neophodno, ali dugotrajna upotreba ove metode disanja može dovesti do sušenja i iritacije grla.
Takođe, usled disanja na usta dolazi i do hrkanja, promuklosti, lošeg zadaha, pa čak i do neispavanosti, umora i glavobolje.
Kada su u pitanju uzročnici, alergije mogu uzrokovati oticanje nosne membrane, što otežava disanje kroz nos, pa i u tom slučaju dolazi do disanja na usta.
Devijacija nosa i hronične infekcije sinusa mogu takođe blokirati nosne prolaze, forsirajući osobu da diše na usta.
Kod dece je čest problem uvećanje krajnika ili treći krajnik koji može dovesti do disanja na usta.
Posledice Disanja na Usta
Disanje na usta može imati brojne negativne posledice kao što su isušivanje desni i tkiva što dovodi do problema sa oralnim zdravljem, ali i mnogo ozbiljnijih problema o kojima ćemo govoriti u nastavku.
1. Halitoza (loš zadah)

Prva asocijacija na neprijatan zadah jeste loša oralna higijena, ali realnost je da može imati mnogobrojne uzročnike.
Na primer, suva usta uzrokovana disanjem na usta pogoduju razvoju bakterija koje izazivaju neprijatan miris iz usta.
2. Problemi sa desnima

Disanje na usta dovodi do sušenja desni, što smanjuje njihovu prirodnu zaštitu od bakterija.
Posledica toga može biti gingivitis, upala desni koja se manifestuje crvenilom, oticanjem i krvarenjem desni. Dugoročno, ovo stanje može napredovati u ozbiljnije oblike parodontopatije.
3. Oštećenja zuba

Kod osoba koje dišu na usta, pH vrednost u usnoj duplji se često snižava, što stvara kiselost koja pogoduje razvoju karijesa. Ovo vodi ka oštećenju zubne gleđi, povećanoj osetljivosti zuba i stomatološkim intervencijama.
4. Infekcije u grlu

NeprečIšćen i suv vazduh koji direktno ulazi u grlo tokom disanja na usta može izazvati iritaciju i povećati rizik od bakterijskih i virusnih infekcija.
Infekcije mogu postati hronične ako se problem disanja na usta ne reši.
5. Deformacije vilice

Na osnovu brojinh istraživanja je utvrđeno da disanje na usta može ozbiljno da utiče na razvoj skeleta lica, kao i okluziju zuba zbog nepravilne funkcije i položaja mišića usana, obraza i jezika.
Disanje na usta tokom spavanja može dovesti i do prednjeg otvorenog zagriza. Ovo je stanje gde gornji i donji zubi ne dolaze u kontakt kada su usta zatvorena.
6. Otežana funkcija pluća

Disanje na usta ometa pravilnu oksigenaciju organizma. Površno disanje koje je često posledica ovog problema može smanjiti kapacitet pluća i doprineti osećaju umora, vrtoglavice i smanjene fizičke izdržljivosti.
Lečenje disanja na usta
Terapija za ovaj problem je sasvim moguća i daje veoma dobre rezultate – ako se otkrije na vreme.
Stomatolog može lako da uoči sve potrebne simptome, kao i otečene, odnosno uvećane tonzile (krajnike). U tom slučaju, specijalista za uho, grlo i nos treba da interveniše.
U suštini, najvažniji korak u lečenju disanja na usta jeste identifikacija uzroka problema.
Ono što vi možete uraditi kod kuće jeste, na primer, da koristite posebne trake za usta tokom spavanja kako biste podstakli disanje na nos – ukoliko je problem blaže prirode.
Takođe, ukoliko imate probleme kao što su alergije ili devijacija nosa, prvenstveno se fokusirajte na njihovo lečenje.
Disanje na usta kod dece i beba

Do 6 meseci starosti, bebe prirodno i refleksno dišu isključivo na nos. To je zato što je disanje na nos fiziološki proces sa kojim se dete rađa.
Ali, čak i najmanja sekrecija iz nosa može otežati disanje i ishranu i dovesti do toga da beba diše na usta. Tu može potencijalno nastati problem i ako je ova pojava dugoročna, trebalo bi da potražite mišljenje stručnjaka.
Zašto je disanje na nos, a ne na usta kod beba toliko važno?
U nosu se vazduh čisti, vlaži, hladan se greje, a topao hladi. Ova uloga je presudna za zaštitu donjih disajnih puteva i pluća od potencijalnih infekcija i bolesti kod beba.
Disanje na usta kod dece može uzrokovati probleme sa razvojem vilice, govornim sposobnostima i opštim zdravljem.
Ako je lice već dobilo uzan oblik, vreme je da se odmah počne sa MYOBRACE (miofunkcionalnom terapijom) koja ima za cilj da proširi vilice, ojača mišiće usana, obraza i jezika.

Ukoliko mislite da vaše dete ima neki problem sa disanjem, topla je preporuka da se odmah javite specijalisti koji će pružiti svu neophodnu pomoć.
Zaključak
Disanje na usta je ozbiljan problem koji ne treba zanemariti. Ukoliko primetite simptome, važno je na vreme reagovati i potražiti stručnu pomoć.
Rešavanje problema disanja na usta počinje prepoznavanjem simptoma i identifikacijom uzroka. Pravovremena intervencija, bilo kroz promene u svakodnevnim navikama, terapije ili medicinske tretmane, može sprečiti dalje komplikacije.
Ukoliko smatrate da vam je ova loša navika promenila ili poremetila oralno zdravlje, obratite se stručnom timu MND Dental stomatološke ordinacije kako biste dobili preciznu dijagnozu i personalizovan plan lečenja.

Ne odlažite rešavanje ovog problema, zakažite svoj pregled već danas!
MND Dental tim
Znamo koliko teško može biti pronaći dobrog i pouzdanog stomatologa. U našoj ordinaciji se ponosimo što pravimo prelepe i zdrave osmehe našim pacijentima.
O nama